Každé ráno v tramvaji schválně počítám, kolik z mých gramotných spoluobčanů si najde čas na listování knihou. I když převládají zejména noviny, nějaký ten milovník objemných bichlí se vždycky najde. I mně se občas stane, že jsem v tašce nucena přenášet i několik těžkých svazků najednou. Zejména ženy, které nemají rády ani elegantní kožené batohy, mi dozajista potvrdí, že to není žádná legrace. Pokud už máte dost namožených zádových svalů a přendávání tašky z ramena na rameno, zkuste si udělat radost a zakoupit jednu z technologických vymožeností – čtečku elektronických knih.
O co se jedná? Čtečka e-knih je jakási elektronická kniha, do které si můžete nahrát jakékoli literární dílo. Zkrátka odpovídá lehce omezenému softwaru počítače jen s tím rozdílem, že má praktičtější formát a je přesně přizpůsobena tomu, k čemu byla vytvořena – ke čtení. Výhodou čtečky je, že se do ní vejde velké množství knih. Když například vyrážíte na dovolenou, nemusíte si rezervovat jeden kufr pouze na letní četbu. Stačí si do čtečky nahrát vše, co chcete u moře přelouskat. Musíte však počítat s tím, že čtečka je přece jen závislá na elektřině. Na rozdíl od klasického papírového svazku si do elektronické knihy můžete dělat poznámky, snadno manipulovat s textem. Navíc často čtečky podporují i další formáty, můžete tedy shlédnout i film, nebo přehrát hudbu.
Pro klasické knihy zamíříme do vzdálené knihovny nebo knihkupectví, pro elektronické knihy nemusíme chodit daleko. Výběr a objednávku titulů hravě zvládneme z domova – prostřednictvím internetu. Nabídka je opravdu bohatá a mnoho knih lze nalézt a stáhnout zdarma. Pokud si z nich nevyberete, můžete využít služeb internetových archivů a knihu získat za drobný poplatek. Největší investici představuje samotný nákup čtečky, který je v porovnání s knihou celkem drahý. Investice se vám ovšem vrátí při stahování titulů.